Hazard so zdravým obyvateľov SR

8. novembra 2020, clovek, Politika

Klam kompozície. Ide o chybu v logickom uvažovaní, ktorej sa pravidelne dopúšťa pán predseda Vlády SR Matovič napriek výzvam vedeckej obce a emprickým dátam, ktoré prichádzajú z testovania?
Alebo o násilnú obhajobu a používanie AG testov metódou hlava-nehlava?

Tlačovka 08.11.2020 o 11:00 hod… 
Práve som si vypočul tlačovú konferenciu predsedu vlády pána Matoviča. Zmocnil sa ma opäť nepríjemný pocit.
Túžba po uznaní od veľkej mamy EÚ Ursuly von der Leyen by nemala byť motiváciou pre prijímanie logických opatrení.
Pán premiér nepochopil, že tvrdenia, aplikovateľné na úzku skupinu osôb, neplatia plošne. Neberie do úvahy známe špecifiká, ktoré spôsobujú odlišnosti. A v neposlednom rade, svoje vlastné tvrdenia vydáva za tvrdenia kolektívne, hoci to nie je pravdou.
Odborná časť pandemickej komisie totiž nemá vplyv na rozhodnutie politikov. A mnohí sa od rozhodnutí dištancujú.

Pochopme ešte raz jednoduchú skutočnosť. Vedecká obec nie je proti testovaniu a ani proti AG testom. Pán Matovič si vybral za partnera na komunikáciu 5. cenovú skupinu a bojuje proti krčmovým tvrdeniam o odmietaní testovania a testov.
Vedecké obec pomerne zrozumiteľne tvrdí niečo úplne iné, čomu sa pán Matovič pre nedostatok argumentov vyhýba.

Argumenty expertov spočívajú v jednoduchých overených skutočnostiach, že:

Pán predseda vlády je totiž presvedčený, že:

Na otázku novinára, či si myslí, že test zachytil aj nepríznakových infikovaných, pre ktorých test určený nie je, pán premiér vysvetľuje, že nám horí dom a nemáme hasiaci prístroj. Preto používame na hasenie aj hrnce na zemiaky. A podľa neho sa to podarilo a antigénne testy sú spoľahlivé aj pre nepríznakových pacientov (opäť nikto netuší, ako k tomuto záveru došiel a aj výrobca AG testov má zrejme trochu nepríčetný výraz v tvári).

Nuž opäť zásadná chyba v logickom uvažovaní. Na vzorke v rámci plošného testovania sme mohli vykonať validáciu premiérovho AG testu RT PCR testami. Tomu sa pán premiér podivuhodne bráni. Mohli sme zistiť presnosť a úspech 60 miliónovej investície overením citlivosti testov v praxi už niekoľkokrát.Tomu ale pán premiér opakovane vyhýba, ako keby nechcel, aby sa verejnosť dozvedela o nepravdivosti jeho tvrdení o presnosti testov.

No máme aj iné prorovnanie, ako s horiacim domom a hasením.
Po Slovensku chodí infikovaných 60.000 ľudí. Ako znížiť tento počet? Buď netestovať, alebo použiť nepresné AG testy, rozdať modré papieriky o negativite a štatisticky „na papieri“ znížiť počet infikovaných. Ale skutočnosť je iná.

Preto ešte raz. Vedecká obec navrhuje pretestovať ohniská AG testami, použiť RT PRC RESTY, dodržiavať zníženú mobilitu a opatrenia po určitý čas. Pán Matovič navrhuje použiť AG testy, rozdať modré papieriky, uvoľniť režim testovaným a ako odmenu za testovanie navrhuje uvažovať o uvoľnení opatrení pre bary, puby, reštaurácie, fitnescentrá.
Teda o čo ide? Skutočne o ochranu zdravia a opatrenia? Alebo o nákup a použitie testov?

Otázka novinárky: Ako si majú ísť dôchodcovia nakúpiť, keď im nebolo odporúčané testovanie a nemôžu si ísť pre dôchodok na poštu?
Pokus na ústavný výklad základnej životnej potreby pána Matoviča dopadolo čakávane žalostne. Ísť na poštu je podľa p. Matoviča základnou životnou potrebou a bolo by nelogické, aby sme umožnili dôchodcom chodiť nakupovať, ale nemali by za čo… Asi tak rovnako nelogické, ako dobrovoľné testovanie so zákazom vychádzania.

Bez prekvapenia. Uznesenie vlády SR, ako aj vykonávacie vyhjlášky Úradu verejného zdravotníctva sú prijímane „hurá systémom“ nekoncepčne, neprecízne, z večera do rána a najmä bez predchádzajúceho, logicky odôvodneného záveru odbornej verejnosti.
Preto toľko otázok.

A pritom by stačilo veľmi málo. Nedevalvovať snahu armády, polície a najmä starostov, primátorov, úradníkov a zdravotníkov a začať komunikovať s odborníkmi, prijímať odborné a odôvodnené rozhodnutia. Pán Matovič nerobí všetko výhradne zle. Iba nesprávne.