Založ si blog

Nebudeme mať čo žrať!

ospravedlňujem sa za vulgárnejší nadpis, ale inak to nejde.

Prečítal som si dnešný článok v Pravde a nahneval som sa. Preto dnes aj druhý príspevok.
Mocní si nadelili a na hlad zabudli.

Dôvodom môjho hnevu je článok redaktora Jozefa Sedláka s názvom Dnes im patrí trh, zajtra pôda.

Nehnevám sa samozrejme na autora a jeho článok, ktorému týmto ďakujem za faktograficky a bez nejakých dlhosiahlych predvolebných úvah spracovaný článok.
Z článku som sa dozvedel, že až 85 percent zo všetkých dotácií smerujúcich do poľnohospodárstva poberajú farmári z pôvodných vyspelejších pätnástich štátov EÚ.

Odporúčam článok prečítať aj kvôli vyjadreniam odborníkov a podnikateľov, ktorých sa to týka.
Nielenže už dnes …… (veľké H, malé o, rímska päťka, n a o) dostávajú, ale z toho …. im idú aj zobrať.

V každoročne čítame, ako poľnohospodári nevedia predať zemiaky, kapustu, cibuľu a iné plodiny. Dozvedáme sa o nákladoch a cenách, ktoré sú pre poľnohospodárov likvidačné, pretože ich likvidujú samotné obchodné reťazce.

Kedy si konečne uvedomíme, že ak prestaneme byť sebestačný na základných potravinách, „pokapeme“ ako muchy?

„Na západe“ si to už uvedomili a industrializácia regiónov má svoje hranice a tie nemôže prekročiť. Poľnohospodárstvo dáva ľuďom základnú potrebu- JEDLO. Zo šróbov sa ešte nikto nenajedol a v čase ekonomickej krízi, ktorá dnes skôr prerastá do dlhodobej recesie bude pripraveným priať šťastie.

Dôležitá je aj nasledovná informácia z článku:

Dnes slovenské poľnohospodárstvo zamestnáva okolo sedemdesiattisíc ľudí, jeho potenciál je však dvojnásobný. Prečo ho nevyužiť, pýta sa predseda družstva z Prašíc, ktoré dáva prácu ľuďom aj v drevovýrobe, plastovej výrobe a produkcii uhlíkov.

Pýtam aj ja!

Prečo štát dáva na spochybňované protipovodňové aktivity 25 miliónov eur a ide dať ešte viac? Prečo sa Nicholsonovej  eurofondy zneužívajú na takéto aktivity a nie na podporu poľnohospodárstva? Uvedomujeme si, že sa ide prejesť vyše miliardy korún? Schválne uvádzam starú menu, pretože 40 mil. EUR znie tak skromne….

Mnohí argumentujú, koľko dočasných pracovných miest sa vytvorilo. To sú však miesta bez pridanej hodnoty. A o čo sú horšie, ako tie pracovné miesta, ktoré zabezpečujú životné potreby obyvateľov SR? Nebolo lepšie vytvoriť tie pracovné miesta v poľnohospodárstve? Nebolo lepšie podporiť poľnohospodárov?
Nebolo lepšie podporiť niečo, čo je osvedčené, prináša merateľný prospech a má dopad na celé obyvateľstvo?

Mám pocit, že bolo, ale nie je to zaujímavé pre „vrchnosť“ na ministerstve, pretože sa na to nedá toľko „trhnúť“…

Ale naši úradníci to majú dobre „prepočítané“. Vedia, koľko a do akého vrecka.

Ministerstvo práce by už malo začať uvažovať o novom programe. Pretože ako dnes mnohí uznávaní odborníci hovoria, protipovodňové opatrenia úsporu neprinesú. Nálady na udržiavanie nebudú zanedbateľné a prinesú len ďalšie náklady a záväzky. Teraz zamestnaní sa ocitnú na ulici, bez možnosti vytvárať niečo, čo si na seba bude zarábať.
Niekto si na krk uviazal kameň a jen otázkou času, kedy ho strhne povodňová vlna aj s hrádzkou. Lenže to tu už tí, ktorí to spáchali nemusia byť a pred zodpovednosťou utečú…

Nepodceňujme podporu poľnohospodárstva.

Pretože ak nám ujde vlak, už ho nedobehneme a budeme sa pozerať na asistovanú likvidáciu poľnohospodárstva. Udržme si sebestačnosť aspoň v tomto. Niekedy tomu fakt nerozumiem. Ako keby predstavitelia vlastného štátu nevideli ďalej, ako na dvere svoje ministerskej kancelárie…

 

Zdroj môjho hnevu:

 

http://spravy.pravda.sk/dnes-im-patri-trh-zajtra-poda-dia-/sk_ekonomika.asp?c=A111031_165547_sk_ekonomika_p01

http://spravy.pravda.sk/protipovodnovy-projekt-miliony-eur-bez-zaruky-ze-bude-fungovat-pxq-/sk_domace.asp?c=A110824_095400_sk_domace_p23

http://spravy.pravda.sk/stat-zanedbava-investicie-do-protipovodnovych-opatreni-pk9-/sk_domace.asp?c=A100611_112119_sk_domace_p09

 

Ak sa vysoké školstvo nezobudí, budem proti jeho podpore!

27.10.2017

Že je s odstupom času, kedy som študoval ja, taký bordel na vysokých školách, tak to som si ani len nepredstavoval. Toľko ignorácie a arogancie som dlho nezažil. Ľutujem tých študentov, v viac »

Ako svojmu blízkemu môžete zachrániť život

05.08.2017

Nech by sa informácie v tomto a predchádzajúcom príspevku zdali akokoľvek nepravdepodobné, je to žiaľ realita. Účelom je popísať prežité a pomôcť príbuzným, ktorí svojmu blízkemu pomáhajú, viac »

Prečo budem proti zvyšovaniu platov v zdravotníctve

17.07.2017

Veľmi som sa snažil pochopiť, čo sa udialo na pohotovosti. Pochopil som. Výsledkom je presvedčenie, že budem rázne vystupovať proti plošnému a generálnemu zvyšovaniu platov v zdravotníctve. viac »

veľká británia, eú, brexit, eurofondy

Britský parlament si vybojoval právo vetovať brexit

13.12.2017 21:31

Prijatá novelizácia znamená, že britský parlament môže - zatiaľ čisto hypoteticky - zablokovať aj samotný brexit.

Študentská osobnosť Slovenska

Víťaz súťaže Študentská osobnosť Slovenska skúma slabiny v nových šifrách

13.12.2017 20:00

To, že aj medzi mladými ľuďmi možno nájsť talenty, potvrdilo vyhodnotenie projektu Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2016/2017.

merkel, schulz

CDU/CSU a SPD začali rokovať o novej nemeckej vláde

13.12.2017 19:52

Konkrétnejšie rozhovory majú začať až v januári a ich výsledok je neistý.

Mjanmarsko, stupy

Mjanmarské úrady zadržali dvoch novinárov agentúry Reuters

13.12.2017 18:15

Dôvodom ich zatknutia sú údajne dokumenty s tajnými informáciami, ktoré sa im podarilo získať od policajtov.

clovek

Iba človek. Jeden z milióna. Netvrdí, že má patent na pravdu. Je človek z mäsa a kostí a robí chyby, mýli sa. Pomenuje to čo vidí a čo si myslí. Oslovuje tých, ktorí odmietajú násilie a preferujú konštruktívnu diskusiu. Váži a rešpektuje človeka, bez ohľadu na farbu, výšku, akúkoľvek príslušnosť. Ak niekoho kritizuje, neznamená to, že si ho neváži alebo nemá rád. Napíše, čo momentálne cíti a vôbec netvrdí, že nezmení názor pod ťarchou argumentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 166839x
Priemerná čítanosť článkov: 2828x

Autor blogu

Kategórie