Založ si blog

Nebudeme mať čo žrať!

ospravedlňujem sa za vulgárnejší nadpis, ale inak to nejde.

Prečítal som si dnešný článok v Pravde a nahneval som sa. Preto dnes aj druhý príspevok.
Mocní si nadelili a na hlad zabudli.

Dôvodom môjho hnevu je článok redaktora Jozefa Sedláka s názvom Dnes im patrí trh, zajtra pôda.

Nehnevám sa samozrejme na autora a jeho článok, ktorému týmto ďakujem za faktograficky a bez nejakých dlhosiahlych predvolebných úvah spracovaný článok.
Z článku som sa dozvedel, že až 85 percent zo všetkých dotácií smerujúcich do poľnohospodárstva poberajú farmári z pôvodných vyspelejších pätnástich štátov EÚ.

Odporúčam článok prečítať aj kvôli vyjadreniam odborníkov a podnikateľov, ktorých sa to týka.
Nielenže už dnes …… (veľké H, malé o, rímska päťka, n a o) dostávajú, ale z toho …. im idú aj zobrať.

V každoročne čítame, ako poľnohospodári nevedia predať zemiaky, kapustu, cibuľu a iné plodiny. Dozvedáme sa o nákladoch a cenách, ktoré sú pre poľnohospodárov likvidačné, pretože ich likvidujú samotné obchodné reťazce.

Kedy si konečne uvedomíme, že ak prestaneme byť sebestačný na základných potravinách, „pokapeme“ ako muchy?

„Na západe“ si to už uvedomili a industrializácia regiónov má svoje hranice a tie nemôže prekročiť. Poľnohospodárstvo dáva ľuďom základnú potrebu- JEDLO. Zo šróbov sa ešte nikto nenajedol a v čase ekonomickej krízi, ktorá dnes skôr prerastá do dlhodobej recesie bude pripraveným priať šťastie.

Dôležitá je aj nasledovná informácia z článku:

Dnes slovenské poľnohospodárstvo zamestnáva okolo sedemdesiattisíc ľudí, jeho potenciál je však dvojnásobný. Prečo ho nevyužiť, pýta sa predseda družstva z Prašíc, ktoré dáva prácu ľuďom aj v drevovýrobe, plastovej výrobe a produkcii uhlíkov.

Pýtam aj ja!

Prečo štát dáva na spochybňované protipovodňové aktivity 25 miliónov eur a ide dať ešte viac? Prečo sa Nicholsonovej  eurofondy zneužívajú na takéto aktivity a nie na podporu poľnohospodárstva? Uvedomujeme si, že sa ide prejesť vyše miliardy korún? Schválne uvádzam starú menu, pretože 40 mil. EUR znie tak skromne….

Mnohí argumentujú, koľko dočasných pracovných miest sa vytvorilo. To sú však miesta bez pridanej hodnoty. A o čo sú horšie, ako tie pracovné miesta, ktoré zabezpečujú životné potreby obyvateľov SR? Nebolo lepšie vytvoriť tie pracovné miesta v poľnohospodárstve? Nebolo lepšie podporiť poľnohospodárov?
Nebolo lepšie podporiť niečo, čo je osvedčené, prináša merateľný prospech a má dopad na celé obyvateľstvo?

Mám pocit, že bolo, ale nie je to zaujímavé pre „vrchnosť“ na ministerstve, pretože sa na to nedá toľko „trhnúť“…

Ale naši úradníci to majú dobre „prepočítané“. Vedia, koľko a do akého vrecka.

Ministerstvo práce by už malo začať uvažovať o novom programe. Pretože ako dnes mnohí uznávaní odborníci hovoria, protipovodňové opatrenia úsporu neprinesú. Nálady na udržiavanie nebudú zanedbateľné a prinesú len ďalšie náklady a záväzky. Teraz zamestnaní sa ocitnú na ulici, bez možnosti vytvárať niečo, čo si na seba bude zarábať.
Niekto si na krk uviazal kameň a jen otázkou času, kedy ho strhne povodňová vlna aj s hrádzkou. Lenže to tu už tí, ktorí to spáchali nemusia byť a pred zodpovednosťou utečú…

Nepodceňujme podporu poľnohospodárstva.

Pretože ak nám ujde vlak, už ho nedobehneme a budeme sa pozerať na asistovanú likvidáciu poľnohospodárstva. Udržme si sebestačnosť aspoň v tomto. Niekedy tomu fakt nerozumiem. Ako keby predstavitelia vlastného štátu nevideli ďalej, ako na dvere svoje ministerskej kancelárie…

 

Zdroj môjho hnevu:

 

http://spravy.pravda.sk/dnes-im-patri-trh-zajtra-poda-dia-/sk_ekonomika.asp?c=A111031_165547_sk_ekonomika_p01

http://spravy.pravda.sk/protipovodnovy-projekt-miliony-eur-bez-zaruky-ze-bude-fungovat-pxq-/sk_domace.asp?c=A110824_095400_sk_domace_p23

http://spravy.pravda.sk/stat-zanedbava-investicie-do-protipovodnovych-opatreni-pk9-/sk_domace.asp?c=A100611_112119_sk_domace_p09

 

Hmotná zodpovednosť úradníkov?

03.01.2017

Ako by ste prijali hmotnú, resp. i trestno-právnu zodpovednosť úradníkov? Nejde ani tak o pochybenia, ale o nečinnosť. Mýliť sa je ľudské. Ale nekonať je nezodpovedné. Uvediem príklad zo viac »

Škoda Matoviča. Cicciolina Nicholsonová to istí.

20.03.2016

A tak som sa tešil. Matovič predsedom najvyššieho zákonodárneho zboru Slovenskej republiky. Áno, vznešene by to znelo. Rozgajdaný chlap bez kravaty, s egom minimálne vo výške 122 miliónov... viac »

Už si delia korytá: kauzy Nicholsonovej a Sulíka

09.03.2016

Ešte urny nevychladli a už si delia korytá. Chápem, že portál typu "topky" je populistický plátok, ale pomohol stredo-pravému spektru a súčasne skúša reakcie verejnosti tým, že zverejňuje viac »

Robert Fico

Premiér Fico pošle prezidentovi UEFA otvorený protestný list

25.06.2017 16:44

Predseda vlády SR Robert Fico je rozčarovaný zo spôsobu, akým bol slovenský národný tím do 21 rokov vyradený z európskeho futbalového šampionátu v Poľsku.

Jaromír Čižnár

Generálny prokurátor Čižnár nechápe hystériu kotlebovcov

25.06.2017 14:52

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nechápe hystériu a kritiku kotlebovcov na to, že podal návrh na Najvyšší súd SR na rozpustenie ich strany.

Erdogan

Ankara je proti zrušeniu tureckej vojenskej základne v Katare

25.06.2017 14:29

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmietol výzvu, aby Turecko zrušilo vojenskú základňu na území Kataru.

prešov, mesto

Prešovčanom zrekonštruujú preťaženú križovatku

25.06.2017 14:22

Slovenská správa ciest (SSC) pripravuje rekonštrukciu križovatky na ceste prvej triedy I/20 v Prešove na ulici Solivarská.

clovek

Iba človek. Jeden z milióna. Netvrdí, že má patent na pravdu. Je človek z mäsa a kostí a robí chyby, mýli sa. Pomenuje to čo vidí a čo si myslí. Oslovuje tých, ktorí odmietajú násilie a preferujú konštruktívnu diskusiu. Váži a rešpektuje človeka, bez ohľadu na farbu, výšku, akúkoľvek príslušnosť. Ak niekoho kritizuje, neznamená to, že si ho neváži alebo nemá rád. Napíše, čo momentálne cíti a vôbec netvrdí, že nezmení názor pod ťarchou argumentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 156917x
Priemerná čítanosť článkov: 2802x

Autor blogu

Kategórie