ospravedlňujem sa za vulgárnejší nadpis, ale inak to nejde.
Prečítal som si dnešný článok v Pravde a nahneval som sa. Preto dnes aj druhý príspevok.
Mocní si nadelili a na hlad zabudli.
Dôvodom môjho hnevu je článok redaktora Jozefa Sedláka s názvom Dnes im patrí trh, zajtra pôda.
Nehnevám sa samozrejme na autora a jeho článok, ktorému týmto ďakujem za faktograficky a bez nejakých dlhosiahlych predvolebných úvah spracovaný článok.
Z článku som sa dozvedel, že až 85 percent zo všetkých dotácií smerujúcich do poľnohospodárstva poberajú farmári z pôvodných vyspelejších pätnástich štátov EÚ.
Odporúčam článok prečítať aj kvôli vyjadreniam odborníkov a podnikateľov, ktorých sa to týka.
Nielenže už dnes …… (veľké H, malé o, rímska päťka, n a o) dostávajú, ale z toho …. im idú aj zobrať.
V každoročne čítame, ako poľnohospodári nevedia predať zemiaky, kapustu, cibuľu a iné plodiny. Dozvedáme sa o nákladoch a cenách, ktoré sú pre poľnohospodárov likvidačné, pretože ich likvidujú samotné obchodné reťazce.
Kedy si konečne uvedomíme, že ak prestaneme byť sebestačný na základných potravinách, „pokapeme“ ako muchy?
„Na západe“ si to už uvedomili a industrializácia regiónov má svoje hranice a tie nemôže prekročiť. Poľnohospodárstvo dáva ľuďom základnú potrebu- JEDLO. Zo šróbov sa ešte nikto nenajedol a v čase ekonomickej krízi, ktorá dnes skôr prerastá do dlhodobej recesie bude pripraveným priať šťastie.
Dôležitá je aj nasledovná informácia z článku:
Dnes slovenské poľnohospodárstvo zamestnáva okolo sedemdesiattisíc ľudí, jeho potenciál je však dvojnásobný. Prečo ho nevyužiť, pýta sa predseda družstva z Prašíc, ktoré dáva prácu ľuďom aj v drevovýrobe, plastovej výrobe a produkcii uhlíkov.
Pýtam aj ja!
Prečo štát dáva na spochybňované protipovodňové aktivity 25 miliónov eur a ide dať ešte viac? Prečo sa Nicholsonovej eurofondy zneužívajú na takéto aktivity a nie na podporu poľnohospodárstva? Uvedomujeme si, že sa ide prejesť vyše miliardy korún? Schválne uvádzam starú menu, pretože 40 mil. EUR znie tak skromne….
Mnohí argumentujú, koľko dočasných pracovných miest sa vytvorilo. To sú však miesta bez pridanej hodnoty. A o čo sú horšie, ako tie pracovné miesta, ktoré zabezpečujú životné potreby obyvateľov SR? Nebolo lepšie vytvoriť tie pracovné miesta v poľnohospodárstve? Nebolo lepšie podporiť poľnohospodárov?
Nebolo lepšie podporiť niečo, čo je osvedčené, prináša merateľný prospech a má dopad na celé obyvateľstvo?
Mám pocit, že bolo, ale nie je to zaujímavé pre „vrchnosť“ na ministerstve, pretože sa na to nedá toľko „trhnúť“…
Ale naši úradníci to majú dobre „prepočítané“. Vedia, koľko a do akého vrecka.
Ministerstvo práce by už malo začať uvažovať o novom programe. Pretože ako dnes mnohí uznávaní odborníci hovoria, protipovodňové opatrenia úsporu neprinesú. Nálady na udržiavanie nebudú zanedbateľné a prinesú len ďalšie náklady a záväzky. Teraz zamestnaní sa ocitnú na ulici, bez možnosti vytvárať niečo, čo si na seba bude zarábať.
Niekto si na krk uviazal kameň a jen otázkou času, kedy ho strhne povodňová vlna aj s hrádzkou. Lenže to tu už tí, ktorí to spáchali nemusia byť a pred zodpovednosťou utečú…
Nepodceňujme podporu poľnohospodárstva.
Pretože ak nám ujde vlak, už ho nedobehneme a budeme sa pozerať na asistovanú likvidáciu poľnohospodárstva. Udržme si sebestačnosť aspoň v tomto. Niekedy tomu fakt nerozumiem. Ako keby predstavitelia vlastného štátu nevideli ďalej, ako na dvere svoje ministerskej kancelárie…
Zdroj môjho hnevu:
http://spravy.pravda.sk/dnes-im-patri-trh-zajtra-poda-dia-/sk_ekonomika.asp?c=A111031_165547_sk_ekonomika_p01
http://spravy.pravda.sk/protipovodnovy-projekt-miliony-eur-bez-zaruky-ze-bude-fungovat-pxq-/sk_domace.asp?c=A110824_095400_sk_domace_p23
http://spravy.pravda.sk/stat-zanedbava-investicie-do-protipovodnovych-opatreni-pk9-/sk_domace.asp?c=A100611_112119_sk_domace_p09
Smutné čítanie. ...
Ono je to další zo série dôkazov ...
Celá debata | RSS tejto debaty