Založ si blog

Opäť niečo pre mladšie ročníky. .. (dôležité! )

Úžasné sledovať mladú generáciu, ktorá je schopná kritického myslenia, racionálneho uvažovania a tvorby logicky odôvodnených záverov bez emotívneho podfarbenia. Ste budúcnosťou spoločnosti. Ale pozor! Je Vás hrôzostrašne málo. Jednotky percent, s dávkou pesimizmu promile. Spájajte sa, buďte transparentní, komunikujte, formulujte svoje predstavy, pozorne počúvajte názory iných, aj keď s nimi nesúhlasíte. Tolerujte sa, neodsudzujte, zohľadňujte chyby aj úspechy úspešných demokracií pri záchrane tej našej, defektnej.

Každá poctivá cesta je náročná. Náročná na získavanie vedomostí, skúseností. Nielen pracovných, ale i životných. Nebude jednoduchá a neprejdete ju za rok. Keď ňou pojdete, budujete stabilný základ, na ktorý budeme hrdí my, Vy, Vaše deti. Budete sa mať stabilne veľmi dobre a všetci vo Vašom okolí tiež. Preto akí ste, takými sa obklopujete a takú spoločnosť vytvárate. Ste vzorom a motiváciou pre slabších jedincov, ibaže si to mnohorát oni, ani Vy neuvedomujete. Stabilné prostredie, ktoré vybudujete, poskytne stabilitu všetkým. A výsledok bude hmatateľný ihneď, nie o desiatky rokov.

Súčasne budete konfrontovaní pokušeniami. Budete vidieť, že sa dá žiť aj inak. Hneď na vedľajšej koľaji, ktorá ide paralelne s Vašou. Spozorujete iný život. Jednoduchší, menej náročný, pohodlnejší, luxusnejší, zameraný na maximalizáciu osobného prospechu, na riešenie výlučne svojho záujmu na úkor záujmu suseda, príbuzného. Vaše zručnosti, vzdelanie, kompetencie môžu spôsobiť, že budete vyčnievať z davu a naskytne sa Vám ľahká cesta k získaniu benefitov, zaručujúcich pohodlný a jednoduchý život. Zaručí Vám niekoľko domov, áut, či zlatých hodiniek, niektorým aj spoločensky významné a výnosné pozície. Umožní využiť príležitosť získať čosi aj pre seba alebo svojich blízkych. Verejná zákazka, informácie… Začnete tolerovať kolegov a nových priateľov, ktorí sa rozhodli svoju šikovnosť využiť na získanie napríklad verejných funkcií a maximalizáciu osobného prospechu. Budete svedkami, ako Váš kolega riadil na ministerskej chodbe procesy tak, aby jeho príbuzný získal zákazku bez transparentnej súťaže, financovanú z peňazí občanov. A napadne Vám tisícka argumentov, prečo to budete tolerovať aj naďalej. A miera citlivosti bude klesať s nárastom Vašej tolerancie ku korupcii.

Stabilita takto dosiahnutého životného šťastia, zameraného na maximalizáciu osobného prospechu však bude plytká, iluzórna, bez pevných základov. Nestabilita bude zákonite viesť aj k nestabilite fiktívneho blahobytu, spoločenského postavenia. Za Vašich chrbtom budú čakať na príležitosť rovnakí, ako Vy. Skôr či neskôr začne defektný systém produkovať príležitosti pre osoby, ktoré svojou kvalifikáciou, neuvedomelosťou, možno aj nižším intelektom a krátkozrakým videním budúcnosti povedú seba aj svoje okolie nevedome k autodeštrukcii.

Nie, nehovorím o budovaní komunizmu, ani štátu blahobytu. Maximalizujme osobný prospech, ale štúdiom, praxou, nie zneužívaním svojho postavenia. Participujme na veciach verejných, angažujme sa, myslime kriticky, analyzujme. Vytvárajme závery a diskutujme o nich s oponentom. Argumentujme, ponúkajme logické úvahy bez zvýšenia hlasu, ktorý sa prejavuje vždy pri absencii intelektu. A podnecujme ostatných k tomu, aby sa spájali, vytvárali komunity, ktorých cieľ je zdravá spoločnosť, vyžadujúca konanie v súlade s princípmi demokratického štátu všade, kde je to možné. Na súde, na úrade, na polícii či prokuratúre. Bez akýchkoľvek výhovoriek a podmienok vyžadujme od verejných inštitúcií kvalitu. Vyžadujme kvalitu od volených zástupcov, kandidujúcich a zvolených do národnej rady, ale aj do miestnych a regionálnych zastupiteľstiev územných samospráv.

Onedlho budú komunálne voľby. Môžeme to skúsiť. Ako generálku na tie parlamentné. Voliť nie podľa toho, kto čo pekné povedal. Pomenovať to, čo chceme, to už dnes nestačí. Je to lacný populizmus, ktorý za vyše 30 rokov viedol k deformácii demokracie, k polčasu rozpadu tohto štátu a je potrebné ho odmietnuť. Treba sledovať kandidáta komplexne. Jeho vzdelanie, jeho činy pred vstupom do politiky, jeho aktuálne aj minulé dodržiavanie hodnotových princípov a zmenu jeho postojov napr. pri akceptácii podozrení z korupcie či klientelizmu svojho kolegu.

Verím, že nová generácia, znalá sveta a pomerov vo vyspelejších demokraciách, nájde odvahu výjsť z komfortnej zóny a začať verejne participovať na vývoji spoločnosti a budovaní kvalifikovanej verejnej správy. Nie pre túžbu byť poslancom či predsedom NR SR, ale pre túžbu ukázať, že nie sme stratená spoločnosť, stratený štát a ani stratená generácia.

Video, ktoré pripájam, ma zaujalo svojim racionálnym, jednoduchým a kritickým prejavom k aktuálnym témam. Bez emócii, nenávisti, s cieľom vysvetľovať, argumentovať, podnietiť k úvahe.

 

Ako premýšľa I. Matovič: Alkoholici a fajčiari zachraňujú vzdelávanie

07.06.2022

Posledné dni čelíme veľkým štatnickým gestám. Mnohí sú z tej náhlej a vyčerpávajúcej profesionality zmätení. Toľko konštruktívnej kritiky v debatách ešte doposiaľ nezaznelo. Odôvodnený, riadne prerokovaný prorodinný a protiinflačný návrh, dopadová analýza, odborne podložená extrapolácia ďalšieho možného vývoja a variantné situácie s opatreniami [...]

Kto ovláda NAKA, ten ovláda štát

25.04.2022

Áno, hrá sa o charakter štátu. Vyšetrovatelia NAKA, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Uzavretý kruh, ktorý drží v rukách veľkú moc. A kto tomuto kruhu vládne, ten ovláda celý štát. A stačí jedna pochybnosť a viera v právny štát sa rozplynie.

Smerujeme do dôstojného konca. ..

10.04.2022

Farizeli, populisti, podvodníci, užitoční idioti sú v každej politickej strane, či hnutí. Hoci všade nájdeme osoby a osobnosti, ktoré môžeme zaradiť do skupiny s hodnotovým myslením, morálnou integritou, vyššou kvalifikáciou a intelektuálnym myslením, sú v drvivej menšine a na stranu prakticky nemajú žiadny vplyv.

Jeruzalem Izrael

Izraelskí poslanci schválili reformy, ktoré ženám uľahčia prístup k interrupciám

27.06.2022 22:45

Ženy, ktoré chcú umelé ukončenie tehotenstva podstúpiť, musia osobne predstúpiť pred osobitný výbor ministerstva zdravotníctva.

Ukrajina Rusko vojna vojaci armáda

The Times: Elitná ukrajinská jednotka vykonáva diverzné operácie v Rusku

27.06.2022 20:00

Misiou ukrajinskej jednotky Šaman je zničiť infraštruktúru kľúčovú pre podporu ruskej invázie na Ukrajine.

Nemecko G7 summit rokovanie Ukrajina Zelenskyj uarus

Summit G7 sa postavil za Ukrajinu a pripravuje ďalšie protiruské sankcie

27.06.2022 18:53

Zelenskyj štátnikov požiadal o ďalšie zbrane a ďalšie protiruské sankcie.

Milada Horáková

Čaputová: Ak si máme uctiť odkaz M. Horákovej, potom si strážme slobodu

27.06.2022 17:49

V pondelok uplynulo 72 rokov od justičnej vraždy právničky a političky Milady Horákovej.

clovek

Iba človek. Jeden z milióna. Netvrdí, že má patent na pravdu. Je človek z mäsa a kostí a robí chyby, mýli sa. Pomenuje to čo vidí a čo si myslí. Oslovuje tých, ktorí odmietajú násilie a preferujú konštruktívnu diskusiu. Váži a rešpektuje človeka, bez ohľadu na farbu, výšku, akúkoľvek príslušnosť. Ak niekoho kritizuje, neznamená to, že si ho neváži alebo nemá rád. Napíše, čo momentálne cíti a vôbec netvrdí, že nezmení názor pod ťarchou argumentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 84
Celková čítanosť: 305242x
Priemerná čítanosť článkov: 3634x

Autor blogu

Kategórie