Založ si blog

Mŕtvola v cukrárni medzi zákuskami

No a? Veď je to niečo úplne prirodzené.

Veď si len predstavme tú najprirodzenejšiu vec, aká môže byť: Idete do cukrárne a v chladničke s nanukmi vidíte časti ľudského tela.

A medzi lahodnými krémešmi a veterníkmi vidíme v presklennom chladiacom boxe mŕtvolu.

V nedeľu ráno si detičky posadajú pred televízne obrazovky a pozrú si svoje obľúbené rozprávky. Napr. „Ako ujo dokopal na smrť tetu“. Alebo inú. Lepšiu. „O Peťkovi, ktorý vypichol Paľkovi očko“. Večer si celá rodina sadá k televízií a spoločne sa spolu láskyplňe tisnú a pozerajú zábery, ako niekto vraždí deti, zvieratá. Ideálna rodinná idylka. Hneď všetkých obleje ten príjemný hrejivý pocit domova a rodiny a pritisnú sa k sebe ešte viac.

Dosť bolo bizardnosti?

Dnes si bežne môžu deti všetkých vekových kategórií pozrieť, ako bezcitné zviera prejde dvojročné čínske dievčatko nákladiakom, ako dievčatku ďalší nákladiak prejde cez nohy. Ako ľudia ignorujú zomierajúceho človeka. Dieťa!
(Už len spomienka na toto video u mňa vyvoláva šialené pocity beznádeje, zlosti, žiaľu)

Hitom serióznych mienkotvorných médií (ako sa zvyknú nazývať) sa stali fotografie a videá posledných hodín Muammara Gaddafiho. Násilie, ponižovanie, tyrania, krutosť, detaily vystaveného mŕtveho tela a zaobchádzanie so zajatcom ešte počas života. Zreteľné zábery na doráňanú tvár živého a neskôr mŕtveho.

Krv, devastácia človeka…

Má právo na kritiku ten, kto je schopný sa takéhoto konania dopustiť? Má právo na život ten, kto je schopný ho takýmto spôsobom vziať? Má právo niekto kritizovať tyraniu Gaddafiho, ak sa správa identicky, ak nie ešte horšie?

Len prosím, neargumentujte tvrdením, že smrť je prirodzenou súčasťou života. Veď predsa smrť sa dá prezentovať aj iným spôsobom, ako devastáciou ľudského tela!

Netvrďme, napr. v prípade vraždy Gaddafiho, že si niekto niečo zaslúžil a že je to exemplárny trest a ponaučenie! Pretože trestajúci sa v tom prípade dopúšťa rovnakého, ak nie horšie konania, z akého obviňuje svoju obeť.

 

Možno je to pre vás silná káva. Ale nie pre médiá. V snahe uloviť čitateľov a divákov neváhajú zverejňovať šokujúce zábery.  Zverejňujú ich s takou samozrejmosťou, s akou by sme mohli mŕtvolu vystaviť hneď vedľa krémešov v cukrárni.

Som zásadne proti. Nielenže je to šokujúce pre dospelého človeka a zanecháva to v ňom veľmi nepríjemný a zdrvujúci pocit. Čo však v prípade dieťaťa? Mnohým veciam nerozumie a v jeho nevinnej hlavičke  sa musí odohrávať vážny zmätok s nedoziernymi následkami. Nečudujme sa potom, keď sa jedného dňa začneme celkom prirodzene bodať nožom. Deti rodičov, rodičia deti. Mŕtvoly necháme pohodené na kraji cesty. No a? Veď je to tak prirodzené.

Drastické zábery do značnej miery otupujú sociálne vnímanie, citlivosť, súcit. Z uvedeného dôvodu napr. príslušníci represívnych jednotiek podstupujú prípravu, súčasťou ktorej je sledovanie autentických drastických záberov, návšteva pitevní a pod. Nie som psychológ, ale je mi jasné, že snahou je znížiť prah citlivosti a pripraviť napr. policajta na stretnutie s mŕtvym v praxi. Eliminovať skratovú reakciu.

 

Týmto príspevkom chcem podnietiť zamyslenie nad tým, čo v poslednej dobe vídam na internetových portáloch rôznych médií. Ako keby sa predbiehali, kto zverejní najväčšiu ohavnosť.

Fakt chceme tento prah znižovať vo všeobecnosti v spoločnosti? U detí?

Čo z nás vyrastie? A z našich detí? Vnúčat? Chladné stroje, ktoré nechajú na ulici skapať aj vlastnú mať?

 

PS: Čo som to za človeka, že napr. ja nechavam svoje deti bez dozoru za internetom? Správna reakcia. Mohol by som sa hrať na rovnejšieho z rovných a dušovať sa, ako milión ďalších “bohorovných”, že bez dozoru dieťa za internetom nenechávam. Ibaze prd makovy. Nie vždy sa to dá. Prístup na nevhodné stránky mam zabezpečený nielen cez službu providera, al aj nainštalovanými software. A hneď 2x. Ale zasadne predpokladam, že na tak serioznom portaly, ako je Pravda alebo Sme nič podobneho nenajdem. A ak to tam niekto zavesi, tak je naozaj taky problem po kliknuti zobrazit hrozbu TENTO MATERIAL OBSAHUJE DRASTICKE SCENY.
Neviem, ako iné deti, moje vedia, že majú túto stránku zavrieť.

Ako svojmu blízkemu môžete zachrániť život

05.08.2017

Nech by sa informácie v tomto a predchádzajúcom príspevku zdali akokoľvek nepravdepodobné, je to žiaľ realita. Účelom je popísať prežité a pomôcť príbuzným, ktorí svojmu blízkemu pomáhajú, viac »

Prečo budem proti zvyšovaniu platov v zdravotníctve

17.07.2017

Veľmi som sa snažil pochopiť, čo sa udialo na pohotovosti. Pochopil som. Výsledkom je presvedčenie, že budem rázne vystupovať proti plošnému a generálnemu zvyšovaniu platov v zdravotníctve. viac »

Hmotná zodpovednosť úradníkov?

03.01.2017

Ako by ste prijali hmotnú, resp. i trestno-právnu zodpovednosť úradníkov? Nejde ani tak o pochybenia, ale o nečinnosť. Mýliť sa je ľudské. Ale nekonať je nezodpovedné. Uvediem príklad zo viac »

Syria, utok, chemicky utok,

Spor USA a Ruska ohrozuje vyšetrovanie útokov v Sýrii

18.10.2017 23:10

Medzi USA a Ruskom panujú nezhody v otázke hlasovania o predĺžení mandátu pre vyšetrovateľov chemických útokov v Sýrii.

Katalánsko, Artur Mas

Katalánci protestujú, Rajoy vyzýva k rozumnému konaniu

18.10.2017 22:45

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta, aby konal "rozumne" a uprednostnil záujmy katalánskych občanov.

Nemecko búrka Xavier

V Charkove vošlo auto po nehode do davu ľudí, päť ich zabilo

18.10.2017 21:54

Terénne auto vo východoukrajinskom Charkove vošlo do davu ľudí, päť ich zabilo a najmenej šesť vážne zranilo.

Detva

Investícia v Detve má nečakanú prekážku

18.10.2017 20:00

Investícia, o ktorej sa už hovorilo ako o hotovej veci a ktorá by mala priniesť do Detvy viac ako päťsto pracovných miest, je v ohrození.

clovek

Iba človek. Jeden z milióna. Netvrdí, že má patent na pravdu. Je človek z mäsa a kostí a robí chyby, mýli sa. Pomenuje to čo vidí a čo si myslí. Oslovuje tých, ktorí odmietajú násilie a preferujú konštruktívnu diskusiu. Váži a rešpektuje človeka, bez ohľadu na farbu, výšku, akúkoľvek príslušnosť. Ak niekoho kritizuje, neznamená to, že si ho neváži alebo nemá rád. Napíše, čo momentálne cíti a vôbec netvrdí, že nezmení názor pod ťarchou argumentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 164541x
Priemerná čítanosť článkov: 2837x

Autor blogu

Kategórie