Založ si blog

Ako svojmu blízkemu môžete zachrániť život

Nech by sa informácie v tomto a predchádzajúcom príspevku zdali akokoľvek nepravdepodobné, je to žiaľ realita. Účelom je popísať prežité a pomôcť príbuzným, ktorí svojmu blízkemu pomáhajú, aby urobili maximum pre záchranu a liečbu pacienta.

Úspech liečby a častokrát aj život Vášho blízkeho závisí práve na Vás. Pacient je väčinou odovzdaný psychicky, neprotestuje, pretrpí, nemá síl analyzovať možnosti.

Základná rada pre príbuzných: študujte, analyzujte, zisťujte. Nech by Vás ktokoľvek odrádzal od „googlovania“. Nepoľavte. Zoznámte sa s ochorením. Zoznámte sa s príznakmi. Ak sa Vám niečo nezdá, tvrdo nástojte na ďalších vyšetreniach. Žiadne pohŕdavé pohľady a úsmevy vševedkov nemôžu rozplynúť Vašu neistotu. Práve naopak. Dešpekt k zisteniam príbuzných zo strany usmievajúceho sa odborníka napovedá, že máte hľadať pomoc inde. Kvalitný lekár nikdy nepodceňuje úsudok pacienta a jeho príbuzných, ktorý ho dokonale poznajú.

Je potrebné si uvedomiť, aj lekár, aj príbuzní pacienta, že takéto zisťovanie nemá viesť k samodiagnostikovaniu ochorenia. Bolo by hlúpe si myslieť, že účelom „googlovania“ je stanovenie diagnózy a zodpovedajúcej liečby. Nie.

Mnohé ochorenia majú rovnaké príznaky. Pritom môže ísť o rovnako závažné ochorenia. Je veľmi dôležité nezotrvať len na jednej diagnóze, ale zisťovať možnosti a príčiny. Aj lekár je len človek a ori stovkách pacientov môže nastať opomenutie a nevyhodnotenie akejkoľvek informácie, ktorá sa neskôr môže stať zásadnou.

Napríklad pacientovi diagnostikujú veľký útvar na pečeni. Takmer ako päsť dospelého človeka.  Zásadná vec. Celá pozornosť lekára a príbuzných je razom zameraná na tento problém. Neinvazívne metódy vyšetrovania, markery a iné ale vylučujú, že by išlo o karcinóm pečene. Markery sú zvýšené a poukazujú, že by primárnym miestom rakovinového bujnenia mohli byť minimálne štyri lokality v tele. Avšak i výpovedná hodnota markerov s nízkymi hodnotami nie je smerodajná ale len orientačná. A pátranie pokračuje. Vzniká voda v brušnej dutine- je to ďalší z príznakov ochorenia pečene. Nohy opúchajú- ďalší príznak. Pacient slabne, chradne. Už len leží a spí. Všetkým je jasné, že to spôsobuje onkologické ochorenie.

ALE. Podobné príznaky má aj zlyhávanie srdca. Únava, vysilenosť, voda v nohách i brušnej dutine, zmätenosť, zadýchavanie. Nikto sa tejto príčine nevenuje, keďže tlak krvi je v poriadku, pulz srdca tiež. Tlak síce klesá, ale pozornosť lekára to nevzbudzuje.

Skrátim to. Pacient zomrel. Na zlyhanie srdca. Všetky symptómy napovedali, že ide o zlyhávanie srdca, ale útvar na pečeni pritiahol väčšiu pozornosť, hoci sa nepotvrdila zhubnosť nádoru a výsledky nielen  cytológie boli negatívne. ( A žiaľ oni aj negatívne niekedy bývajú, aj keď onkologické ochorenie pretrváva). Odborné vyšetrenie sdrca a ciev sa nevykonalo. Lekár sa touto alternatívou nezaoberal. Ak by príbuzní boli viac informovaní, preštudovali si problematiku dôkladne, mohli navrhovať, pýtať sa, požadovať vyšetrenia.

Áno. Požadovať. Neodbitne, neprestajte. Za život človeka to stojí. Najmä keď celý život poctivo prispieval do systému, keďže je stále reč aj o peniazoch. A pozerať sa na Vášho milovaného príbuzného, ako odchádza a ako mu niet pomoci, je veľmi kruté. Ale aj o tom je život. O umieraní.

Viem, že všade nájdeme množstvo „ale“. Množstvo pochybností, či by bol koniec nezvratný. Či mali príbuzní vyvinúť väčšie úsilie a nespoliehať sa vo všetko na 100% úsudok lekára. Či mali zisťovať, zoznamovať sa s možnosťami, navrhovať posúdenie aj iných možností. A najmä na nich trvať. Akokoľvek tvrdo.  Či mohla včasná liečba zlyhávania srdca predĺžiť život, ak by sa touto diagnózou niekto zaoberal.  Či by pacient neskôr v dôsledku rozvinutia onkologickej choroby netrpel, hoci mohol milosrdne odísť na zástavu srdca. Otázok je veľa. Pre pozostalých nemá význam analyzovať a trápiť sa. Ale pre príbuzných iných pacientov áno.

Preto ak Vám na zdraví a živote svojho blízkeho záleží, ste to vy, kto ho najlepšie poznáte a spolu so získanými laickými a odbornými znalosťami môžete pre jeho uzdravenie alebo zlepšenie zdravia či kvality života urobiť viac. Nepokúšať sa samodiagnostikovať, ale byť lekárovi partnerom. Vždy trvať na svojom návrhu. Odložiť nesmelosť a nesebavedomosť. Tu ide o život a nie spoločenské konvencie. Ak sa stretnete s dešpektom zo strany osoby, na ktorej záleží život Váš alebo Vášho blízkeho, zvažovať zmenu.

Život nie je nekonečný. Ale stojí za to bojovať.

#bezvyznamnidiletanti. gov. sk

07.08.2022

Dámy a páni, ste možno dobrí otcovia a mamy, skvelí kamaráti, perfektní organizátori detských táborov, zodpovední projektoví manažéri, úradníci, čašníci, redaktori atď. Ale ako politici a odborníci vo verejnej správe ste žalostne bezvýznamní a podpriemerní.

Ako premýšľa I. Matovič: Alkoholici a fajčiari zachraňujú vzdelávanie

07.06.2022

Posledné dni čelíme veľkým štatnickým gestám. Mnohí sú z tej náhlej a vyčerpávajúcej profesionality zmätení. Toľko konštruktívnej kritiky v debatách ešte doposiaľ nezaznelo. Odôvodnený, riadne prerokovaný prorodinný a protiinflačný návrh, dopadová analýza, odborne podložená extrapolácia ďalšieho možného vývoja a variantné situácie s opatreniami [...]

Kto ovláda NAKA, ten ovláda štát

25.04.2022

Áno, hrá sa o charakter štátu. Vyšetrovatelia NAKA, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Uzavretý kruh, ktorý drží v rukách veľkú moc. A kto tomuto kruhu vládne, ten ovláda celý štát. A stačí jedna pochybnosť a viera v právny štát sa rozplynie.

Andrej Babiš

Expert: Pre Babiša je to riziko, ale myslím si, že skúsi boj o prezidenta

26.09.2022 06:00

eské opozičné strany ANO a SPD sa dajú pokladať za víťazov komunálnych volieb, ktoré sa konali v piatok a v sobotu.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

ONLINE: Rusi sa snažia uniknúť mobilizácii. Zavrie Putin hranice?

26.09.2022 05:55

Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie utieklo z Ruska viac ako 260-tisíc mužov, tvrdí opozičný denník Novaja Gazeta a odvoláva sa na zdroj blízky Kremľu.

Italy Elections

V talianskych voľbách výrazne zvíťazil pravicový blok

26.09.2022 05:35, aktualizované: 06:07

Giorgia Meloniová sa môže stať prvou ženou na čele talianskej vlády.

zeman

Česko by malo podľa Zemana prijať Rusov, ktorí utekajú pred mobilizáciou

25.09.2022 22:04

Český minister zahraničia však už skôr uviedol, že krajina by ruských utečencov prijímať nemala.

clovek

Iba človek. Jeden z milióna. Netvrdí, že má patent na pravdu. Je človek z mäsa a kostí a robí chyby, mýli sa. Pomenuje to čo vidí a čo si myslí. Oslovuje tých, ktorí odmietajú násilie a preferujú konštruktívnu diskusiu. Váži a rešpektuje človeka, bez ohľadu na farbu, výšku, akúkoľvek príslušnosť. Ak niekoho kritizuje, neznamená to, že si ho neváži alebo nemá rád. Napíše, čo momentálne cíti a vôbec netvrdí, že nezmení názor pod ťarchou argumentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 312043x
Priemerná čítanosť článkov: 3671x

Autor blogu

Kategórie