Založ si blog

Ako premýšľa I. Matovič: Alkoholici a fajčiari zachraňujú vzdelávanie

Posledné dni čelíme veľkým štatnickým gestám. Mnohí sú z tej náhlej a vyčerpávajúcej profesionality zmätení. Toľko konštruktívnej kritiky v debatách ešte doposiaľ nezaznelo. Odôvodnený, riadne prerokovaný prorodinný a protiinflačný návrh, dopadová analýza, odborne podložená extrapolácia ďalšieho možného vývoja a variantné situácie s opatreniami nenechávajú nikoho na pochybách, že rezorty sú v dobrých rukách a pripravené na prudko pozitívny, ale i krízový vývoj. Pochopiteľne, nie na Slovensku.

Dozvedeli sme sa, že  jedna expertná časť našej zodpovednej výkonnej moci navrhuje zdvihnúť spotrebné dane z dôvodu, že sa alkoholikom a fajčiarom dobre darí, majú dostatok peňazí a producenti alkoholu a cigariet dosahujú vyššie príjmy. A tak dostal niekto nápad zvýšiť spotrebné dane. 

Odborný názorový koaličný protipól rast spotrebných daní odmieta a varuje pred roztočením inflačnej špirály, pretože spotreba alkoholu a cigariet vraj neklesne. Ak by v dôsledku zvýšenia spotrebných daní spotreba klesla, logicky nebude zvýšenie spotrebnej dane predstavovať dodatočný príjem do štátneho rozpočtu a navrhovateľova logika vykrytia výdavkov na prorodinné príspevky by zlyhala. 

Ibaže výrobcovia si zvýšené dane premietnu do cien a ceny alkoholu a cigariet zákonite porastú (čo povedie k ďalšej inflácii).

Experti Igor a Matovič navrhujúci zvýšenie spotrebnej dane sa teda zrejme spoliehajú  na to, že mnoho slovenských rodín je neoddeliteľne spojených s alkoholizmom a fajčením, z čoho zodpovední a múdri politici vyvodili záver, že slovenské rodiny si alkohol a cigarety neodpustia ani pri zvýšených cenách a tak štát dosiahne zo spotrebných daní vyšší príjem aj za cenu, že ešte viac ukrojí z rodinných rozpočtov.

A tu prichádza prorodinný minister LenOn s extrémne bystrým návrhom podpory rodiny prostredníctvom krúžkovného na deti…(rozumej podpory spotreby alkoholu a cigariet)

Ako riešenie navrhujú páni experti Igor a Matovič poskytnúť plošný prorodinný krúžkovný príspevok, ktorý sa bude viazať na aktivity detí a súčasne sa tým ponechajú v rozpočte rodiny disponibilné zdroje na nákup drahšieho alkoholu a cigariet, ktorych nákup predsa tradičná slovenská rodina uprednostní pred nákupom kvalitného vzdelávania a rozvoja svojich detí…

Vlk sýty, ovca celá. 

Producenti alkoholu a cigariet dosiahnu vyššie príjmy, štát získa vyššie spotrebné dane, decká sa vyhrajú vo voľnočasovom krúžku pred krčmou, ktorý si otvorí krčmár, pretože môže a štát mu za to za rodičov zaplatí. No a rodičom ostanú peniaze na alkohol a cigarety.
Plošné krúžkovné síce vzdelávanie nepodporí, zato zabezpečí sprosté, ale zdravé deti. Čo viac si môže politik priať, než ďalšiu generáciu voličov, ktorá ho nebude príliš otravovať odbornými otázkami.

Mimochodom, štát by síce mohol poslať peniaze na účet každému rodičovi dieťaťa (ideálne adresne do rodiny s nízkym príjmom, pretože údaje Sociálna poisťovňa má) a nemuseli by sme zamestnať za milióny eur ročne stovky kontrolórov krúžkov, ale urobiť to musíme, pretože experti tušia, že peniaze by skončili opäť v cigaretách a alkohole.  A ako vieme, alkohol a cigarety sú neoddeliteľnou súčasťou spotrebiteľského koša základných potravín bežnej slovenskej rodiny (a preto obava z rastu cien spotrebiteľského koša)… Ale to by už tá inflačná špirála bola dosť vytočená…

A tak si tu žijeme. Ten, čo druhých obviňuje z podpory producentov alkoholu a chlastu ich podporuje sám.

Slovnaftu na zisky ďalší mudrlant odmieta siahnuť, hoci sa generálny direktor smeje, že 300 miliónov EUR z dodatočnej dane pre nich znamená vzdať sa 3 centov z litra.

Milí moji politici. V čase toľkých prúserov odrazu (Covid, vojna, inflácia, sprostí politici) je správne pozrieť sa do sektorov, kde príjmy rastú a prijať dočasne riešenie, lebo príjmy rastú na úkor prehlbovania chudoby a trh sa proste nespráva štandardne ako v čase napr. mieru. Proste jesť sa musí a palivo používa od gynekológa až po pekára každý. To je odkaz pre tých, ktorí chránia producentov alkoholu, cez producentov palív až po banky.

Na druhej strane, vyhodiť peniaze z helikoptéry, aby si mohlo decko, ktoré vozia do školy na Bentley kúpiť trápnu hračku za sockárskych 200 EUR je asi sprostosť. Každý nástroj pomoci má byť adresný, pretože štátny mešec nie je bezodný. 

Rovnaký nezmysel je nevyužiť existujúcu štruktúru vzdelávacieho systému a neposilniť ho. Iba blbcovi napadne nezveriť vzácne zdroje kvalifikovaným pedagógom v existujúcom systéme vzdelávania, ale vymýšľať aplikáciu, ktorá bude posielať prachy aj do krčmy ako krúžkovné, pretože krčmár si otvoril detský kútik. Aby sme nezostali nič dlžní druhej strane, plošné zvýšenie miezd učiteľom o 10% je pohŕdanie tými pedagógmi, ktorí prinášajú moderné a inovatívne formy vzdelávania, deti ich zbožňujú a na chrbte ktorých sa zvezú tí uvrešťaní, nekreatívni, memorovania chtiví učitelia.

Jediné negatívne externality, ktoré tu skutočne vidím, ste Vy, páni politici.

#bezvyznamnidiletanti. gov. sk

07.08.2022

Dámy a páni, ste možno dobrí otcovia a mamy, skvelí kamaráti, perfektní organizátori detských táborov, zodpovední projektoví manažéri, úradníci, čašníci, redaktori atď. Ale ako politici a odborníci vo verejnej správe ste žalostne bezvýznamní a podpriemerní.

Kto ovláda NAKA, ten ovláda štát

25.04.2022

Áno, hrá sa o charakter štátu. Vyšetrovatelia NAKA, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Uzavretý kruh, ktorý drží v rukách veľkú moc. A kto tomuto kruhu vládne, ten ovláda celý štát. A stačí jedna pochybnosť a viera v právny štát sa rozplynie.

Opäť niečo pre mladšie ročníky. .. (dôležité! )

16.04.2022

Úžasné sledovať mladú generáciu, ktorá je schopná kritického myslenia, racionálneho uvažovania a tvorby logicky odôvodnených záverov bez emotívneho podfarbenia. Ste budúcnosťou spoločnosti. Ale pozor! Je Vás hrôzostrašne málo.

zeman

Česko by malo podľa Zemana prijať Rusov, ktorí utekajú pred mobilizáciou

25.09.2022 22:04

Český minister zahraničia však už skôr uviedol, že krajina by ruských utečencov prijímať nemala.

Branislav Strýček Mochovce Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne: Všetko je predané. Vládny plán B nás poženie do konkurzu

25.09.2022 21:41

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček zvolal na nedeľu večer mimoriadne stretnutie v bratislavskej centrále kvôli novému zákonu o energetike.

Rusko Vojna Mobilizácia Branci

Do armády povolali aj chorých či postarších. Ruské úrady po kritike sľubujú nápravu

25.09.2022 20:44

Putin pri ohlasovaní čiastočnej mobilizácie uviedol, že do armády budú povolaní iba ľudia s vojenskými skúsenosťami alebo s príslušnými schopnosťami.

Romana Tabák

Tabák prezradila svoju verziu bitky s Cigánikovou

25.09.2022 19:01

Romana Tabák (Sme rodina) reagovala na status Jany Bittó Cigánikovej (SaS), v ktorom rozobrala ich vzájomný piatkový konflikt.

clovek

Iba človek. Jeden z milióna. Netvrdí, že má patent na pravdu. Je človek z mäsa a kostí a robí chyby, mýli sa. Pomenuje to čo vidí a čo si myslí. Oslovuje tých, ktorí odmietajú násilie a preferujú konštruktívnu diskusiu. Váži a rešpektuje človeka, bez ohľadu na farbu, výšku, akúkoľvek príslušnosť. Ak niekoho kritizuje, neznamená to, že si ho neváži alebo nemá rád. Napíše, čo momentálne cíti a vôbec netvrdí, že nezmení názor pod ťarchou argumentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 312030x
Priemerná čítanosť článkov: 3671x

Autor blogu

Kategórie