Založ si blog

Chorí musia byť solidárni so zdravými

Konečne to niekto povedal nahlas!

Chorí musia byť solidárni so zdravými a nákladnou liečbou nezaťažovať štátny rozpočet. To vám odkazujú Matovič s Hegerom a Kollárom.

Chorí, máte smolu. Čo už, život je nespravodlivý, ako povedal B. Kollár.

Vypočul som si Braňa Závodského v jeho relácii Naživo. Hosťami boli zdravotnícky analytik Globsecu Martin Smatana a  viceprezidentka Organizácie na ochranu práv pacientov Elena Marušáková. A odporúčam to aj Vám. Veľmi konštruktívny rozhovor.

Zdravie vraj patrí medzi priority. Ale vzhľadom na negatívne vyhliadky makroekonomických ukazovateľ vraj nebudú dostupné inovatívne lieky (a už dnes nie sú dostupné niektoré konvenčné). Proste liečba odvrátiteľných úmrtí je pre štát zaťažujúca, hoci sme v Európe najhorší. Liečby sa teda budú podľa toho rozhovoru zamietať. Po pandemických opatreniach, kedy museli onkologickí pacienti „povedať svojej diagnóze“, aby nepostupovala, ale kvôli opatreniam štátu počkala na vhodnejší čas, dostanú chorí ďalšiu ranu.

Takto môže zmýšľať len papaláš, ktorý vie, že ak on ochorie, jeho sa to týkať nebude. Pretože pri jeho prijatí do nemocnice bude na vrátnici stáť stoporene v pozore od riaditeľa nemocnice až po vrátnika každý. Lebo prišiel papaláš.

Chudobným sa liečba nemusí dostať, lebo im ju Slovensko neposkytne a nebudú si ju schopní zakúpiť v Rakúsku alebo Česku. A ani na Slovensku, pretože doplatky sú pre nízkopríjmové skupiny katastrofálne. Ako to je v Ústave SR? Všetci sme si rovní? Zakazuje sa diskriminácia podľa sociálneho statusu? Isteže. Ibaže niektorí sú rovnejší.

A ako povedal Boris Kollár v nedávnej debate ohľadne rodičovského príspevku, máte smolu. Máte choré dieťa? Nezamestnané dieťa, ktoré nemá príjem, pretože je invalidné alebo ZŤP? Nuž smola, ako povedal Boris Kollár. Príspevok nedostanete. Život nie je spravodlivý. Boris Kollár totiž vyslovil niečo ako: Nevyprodukovali ste pre štát zdroj príjmu, ste ekonomickou príťažou, je výhodné sa Vás zbaviť. Čo tam potom, že môže ísť o rodiča policajta, ktorý štátu slúžil, bol postrelený, je invalidný, ale nemá aktívny príjem a tak jeho rodič nemá nárok na nič.

Fakt musí niekto nášmu vrcholnému predstaviteľovi pripomenúť, že práve preto, že je život nespravodlivý, máme tu princíp solidarity a nejaké kompenzačné opatrenia, ktoré by mali nespravodlivosť zmierňovať? Asi musí. Ale nezabúdajme, že to, čo sme si zvolili, je našim obrazom. To preto, aby sme vedeli, prečo sa v zahraničí mnohí hanbíme.

PS: Ak by ste sa chceli spýtať, kde sú peniaze, ktoré mohli vyššie uvedený stav zvrátiť, spýtajte sa najlepšieho ministra financií, zdravotníctva, premiéra v jednej osobe. Veď viete koho. Má totiž pripravené miliardy na ďalšie atómovky, ktoré mu napadli z večera do rána, keď sedel na wc. Nikto o ničom nevie, nikto nič neanalyzoval, nepripomienkoval. Ale svorne si vzájomne naši zvolení predstavitelia odhlasujú všetko. Pretože jeden drží druhého za orechy cez ministerstvo vnútra v súčasnosti, druhý svojim hlasovaním pred hrozbou z budúcnosti. A takto si tu na Slovensku žijeme. Ako na stredne veľkom statku, kde podpriemerní a svetom neuznávaní malomeštiaci rozhodujú o poddaných spôsobom, že nikto vo vyspelejších ekonomikách nechce ani len uveriť tomu, že by sme boli až takí sprostí a tolerovali to.

 

 

 

Absurdná úvaha, ako dať tomuto štátu ešte šancu

11.04.2023

Upozornenie! Obsah môže byť kontroverzný, šokujúci, iracionálny. Pokúša sa dospieť k riešeniu, ako z tohto marazmu vyviesť štát skôr, než pomrú v chudobe a katastrofálnych verejných službách ďalšie dve generácie na odvrátiteľné úmrtia, v ktorých je tento štát v EÚ lídrom. Pred ďalším čítaním odložte akékoľvek predsudky, vedomosti, pocity, dojmy a iste [...]

Ako sprzniť Ústavu SR – kauza Migy

20.03.2023

Tak sme sa dozvedeli, že transparentná vláda bude utajovať právnu analýzu, vypracovanú z verejných zdrojov a verejnými činiteľmi. Vraj preto, aby nebola kritizovaná. Dozvedeli sme sa, že ústavným právnikom, ktorý celý proces mal „odobriť“, je pán Hollý. Hneď sme kľudnejší. Ten pán Holý, ktorý predložil zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní, [...]

Ako ukončiť vojnu? Jednoducho

26.02.2023

Tam, kde končí intelekt, začína agresia a sila. Každá vojna je preto zlyhaním rozumu a diplomacie. Čo sa dá urobiť preto, aby k nástupu sily nedošlo? Aby diplomata a politika nenahradil násiliachtivý vojak?

Ukrajina Rusko priehrada Kachovka evakuácie uarus

NYT: Kachovskú priehradu skôr zničili výbušniny než priamy útok

07.06.2023 06:52

Zničenie priehrady výbušninou zvnútra je pravdepodobnejšie ako vonkajší výbuch bomby či rakety.

Leopard či kombajn?

Čo Rusi trafili - Leopardy či kombajny?

07.06.2023 06:32

Zábery ruského ministerstva obrany o zásahu tankov Leopard spochybnili niektorí blogeri. Siluety strojov pripomínajú kombajny, nie tanky.

Kardiologická ambulancia vo Veľkom Krtíši.

V zdravotníctve máme dátové peklo. Posúva nás to k rozvojovým krajinám

07.06.2023 06:05

Na Slovensku je veľa múdrych ľudí, len nespolupracujú, hovorí v podcaste denníka Pravda člen vedenia WHO Jozef Šuvada.

Materská škôlka / škôlkari /

Čoraz viac rodičov žiada, aby ich dieťa do škôlky neprijali. Prečo, keď miesta v škôlkach chýbajú?

07.06.2023 06:00

Ak riaditelia rodičom nevyhovejú, hnevajú sa. Za všetkým je možnosť získať rodičovský príspevok v stovkách eur.

clovek

Iba človek. Jeden z milióna. Netvrdí, že má patent na pravdu. Je človek z mäsa a kostí a robí chyby, mýli sa. Pomenuje to čo vidí a čo si myslí. Oslovuje tých, ktorí odmietajú násilie a preferujú konštruktívnu diskusiu. Váži a rešpektuje človeka, bez ohľadu na farbu, výšku, akúkoľvek príslušnosť. Ak niekoho kritizuje, neznamená to, že si ho neváži alebo nemá rád. Napíše, čo momentálne cíti a vôbec netvrdí, že nezmení názor pod ťarchou argumentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 339468x
Priemerná čítanosť článkov: 3690x

Autor blogu

Kategórie