Založ si blog

Hazard so zdravým obyvateľov SR

Klam kompozície. Ide o chybu v logickom uvažovaní, ktorej sa pravidelne dopúšťa pán predseda Vlády SR Matovič napriek výzvam vedeckej obce a emprickým dátam, ktoré prichádzajú z testovania?
Alebo o násilnú obhajobu a používanie AG testov metódou hlava-nehlava?

Tlačovka 08.11.2020 o 11:00 hod… 
Práve som si vypočul tlačovú konferenciu predsedu vlády pána Matoviča. Zmocnil sa ma opäť nepríjemný pocit.
Túžba po uznaní od veľkej mamy EÚ Ursuly von der Leyen by nemala byť motiváciou pre prijímanie logických opatrení.
Pán premiér nepochopil, že tvrdenia, aplikovateľné na úzku skupinu osôb, neplatia plošne. Neberie do úvahy známe špecifiká, ktoré spôsobujú odlišnosti. A v neposlednom rade, svoje vlastné tvrdenia vydáva za tvrdenia kolektívne, hoci to nie je pravdou.
Odborná časť pandemickej komisie totiž nemá vplyv na rozhodnutie politikov. A mnohí sa od rozhodnutí dištancujú.

Pochopme ešte raz jednoduchú skutočnosť. Vedecká obec nie je proti testovaniu a ani proti AG testom. Pán Matovič si vybral za partnera na komunikáciu 5. cenovú skupinu a bojuje proti krčmovým tvrdeniam o odmietaní testovania a testov.
Vedecké obec pomerne zrozumiteľne tvrdí niečo úplne iné, čomu sa pán Matovič pre nedostatok argumentov vyhýba.

Argumenty expertov spočívajú v jednoduchých overených skutočnostiach, že:

  • testy je potrebné použiť v súlade s odporúčaním výrobcu, ako aj na základe vedeckých štúdií v ohniskách nákazy, uzavretých kolektívoch a pod.
  • AG testy zachytia v regiónoch s malým výskytom infikovaných z celkovej populácie iba malé percento (cca 20%) a preto sú závery o neprítomnosti infikovaných skreslené
  • je potrebné pokračovať v ochrane rizikových skupín a dodržiavať opatrenia
  • vzhľadom na PREUKÁZANÝ počet nezachytených pozitívnych osôb byť veľmi opatrený v uvoľnovaní opatrení len na základe toho, ak niekto obdrží tzv. certifikát o negativite (podľa pána premiéra je to potvrdením, že nie je infekčný ani infikovaný, hoci neskôr už svoje prostoreké vyjadrenia skorigoval a priznal, že negatívny neznamená negatívny a pozitívny neznamená pozitívny)
  • plošné testovanie je preto aj neefektívnym využitím verejných zdrojov

Pán predseda vlády je totiž presvedčený, že:

  • našiel liek na COVID-19. Testy totiž údajne znížili počet infikovaných a situácia sa zlepšuje (nikto netuší, ako k tomuto záveru došiel a aj výrobca AG testov má zrejme trochu nepríčetný výraz v tvári)
  • antigénnymi testami našiel infikovaných (Nebezpečný čiastočný súhlas. Príznakových našiel. Bezpríznakových označil za negatívnych a umožnil im voľnejší pohyb, čo je istým spôsobom časovanou bombou
  • našiel infikovaných a infekčných, ktorých by sme RT PCR testami neodhalili (nebezpečne neodborné tvrdenie, ktorého nezmyselnosť potvrdzujú rôzne štúdie svetových výskumných centier. RT PCR je v súčasnosti najpresnejším testom s takmer 100% presnosťou, kým AG test pána Matoviča na úrovni cca 20%, čím uvoľní do obehu až 80% infikovaných)

Na otázku novinára, či si myslí, že test zachytil aj nepríznakových infikovaných, pre ktorých test určený nie je, pán premiér vysvetľuje, že nám horí dom a nemáme hasiaci prístroj. Preto používame na hasenie aj hrnce na zemiaky. A podľa neho sa to podarilo a antigénne testy sú spoľahlivé aj pre nepríznakových pacientov (opäť nikto netuší, ako k tomuto záveru došiel a aj výrobca AG testov má zrejme trochu nepríčetný výraz v tvári).

Nuž opäť zásadná chyba v logickom uvažovaní. Na vzorke v rámci plošného testovania sme mohli vykonať validáciu premiérovho AG testu RT PCR testami. Tomu sa pán premiér podivuhodne bráni. Mohli sme zistiť presnosť a úspech 60 miliónovej investície overením citlivosti testov v praxi už niekoľkokrát.Tomu ale pán premiér opakovane vyhýba, ako keby nechcel, aby sa verejnosť dozvedela o nepravdivosti jeho tvrdení o presnosti testov.

No máme aj iné prorovnanie, ako s horiacim domom a hasením.
Po Slovensku chodí infikovaných 60.000 ľudí. Ako znížiť tento počet? Buď netestovať, alebo použiť nepresné AG testy, rozdať modré papieriky o negativite a štatisticky „na papieri“ znížiť počet infikovaných. Ale skutočnosť je iná.

Preto ešte raz. Vedecká obec navrhuje pretestovať ohniská AG testami, použiť RT PRC RESTY, dodržiavať zníženú mobilitu a opatrenia po určitý čas. Pán Matovič navrhuje použiť AG testy, rozdať modré papieriky, uvoľniť režim testovaným a ako odmenu za testovanie navrhuje uvažovať o uvoľnení opatrení pre bary, puby, reštaurácie, fitnescentrá.
Teda o čo ide? Skutočne o ochranu zdravia a opatrenia? Alebo o nákup a použitie testov?

Otázka novinárky: Ako si majú ísť dôchodcovia nakúpiť, keď im nebolo odporúčané testovanie a nemôžu si ísť pre dôchodok na poštu?
Pokus na ústavný výklad základnej životnej potreby pána Matoviča dopadolo čakávane žalostne. Ísť na poštu je podľa p. Matoviča základnou životnou potrebou a bolo by nelogické, aby sme umožnili dôchodcom chodiť nakupovať, ale nemali by za čo… Asi tak rovnako nelogické, ako dobrovoľné testovanie so zákazom vychádzania.

Bez prekvapenia. Uznesenie vlády SR, ako aj vykonávacie vyhjlášky Úradu verejného zdravotníctva sú prijímane „hurá systémom“ nekoncepčne, neprecízne, z večera do rána a najmä bez predchádzajúceho, logicky odôvodneného záveru odbornej verejnosti.
Preto toľko otázok.

A pritom by stačilo veľmi málo. Nedevalvovať snahu armády, polície a najmä starostov, primátorov, úradníkov a zdravotníkov a začať komunikovať s odborníkmi, prijímať odborné a odôvodnené rozhodnutia. Pán Matovič nerobí všetko výhradne zle. Iba nesprávne.

 

#bezvyznamnidiletanti. gov. sk

07.08.2022

Dámy a páni, ste možno dobrí otcovia a mamy, skvelí kamaráti, perfektní organizátori detských táborov, zodpovední projektoví manažéri, úradníci, čašníci, redaktori atď. Ale ako politici a odborníci vo verejnej správe ste žalostne bezvýznamní a podpriemerní.

Ako premýšľa I. Matovič: Alkoholici a fajčiari zachraňujú vzdelávanie

07.06.2022

Posledné dni čelíme veľkým štatnickým gestám. Mnohí sú z tej náhlej a vyčerpávajúcej profesionality zmätení. Toľko konštruktívnej kritiky v debatách ešte doposiaľ nezaznelo. Odôvodnený, riadne prerokovaný prorodinný a protiinflačný návrh, dopadová analýza, odborne podložená extrapolácia ďalšieho možného vývoja a variantné situácie s opatreniami [...]

Kto ovláda NAKA, ten ovláda štát

25.04.2022

Áno, hrá sa o charakter štátu. Vyšetrovatelia NAKA, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Uzavretý kruh, ktorý drží v rukách veľkú moc. A kto tomuto kruhu vládne, ten ovláda celý štát. A stačí jedna pochybnosť a viera v právny štát sa rozplynie.

zeman

Česko by malo podľa Zemana prijať Rusov, ktorí utekajú pred mobilizáciou

25.09.2022 22:04

Český minister zahraničia však už skôr uviedol, že krajina by ruských utečencov prijímať nemala.

Branislav Strýček Mochovce Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne: Všetko je predané. Vládny plán B nás poženie do konkurzu

25.09.2022 21:41

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček zvolal na nedeľu večer mimoriadne stretnutie v bratislavskej centrále kvôli novému zákonu o energetike.

Rusko Vojna Mobilizácia Branci

Do armády povolali aj chorých či postarších. Ruské úrady po kritike sľubujú nápravu

25.09.2022 20:44

Putin pri ohlasovaní čiastočnej mobilizácie uviedol, že do armády budú povolaní iba ľudia s vojenskými skúsenosťami alebo s príslušnými schopnosťami.

Romana Tabák

Tabák prezradila svoju verziu bitky s Cigánikovou

25.09.2022 19:01

Romana Tabák (Sme rodina) reagovala na status Jany Bittó Cigánikovej (SaS), v ktorom rozobrala ich vzájomný piatkový konflikt.

clovek

Iba človek. Jeden z milióna. Netvrdí, že má patent na pravdu. Je človek z mäsa a kostí a robí chyby, mýli sa. Pomenuje to čo vidí a čo si myslí. Oslovuje tých, ktorí odmietajú násilie a preferujú konštruktívnu diskusiu. Váži a rešpektuje človeka, bez ohľadu na farbu, výšku, akúkoľvek príslušnosť. Ak niekoho kritizuje, neznamená to, že si ho neváži alebo nemá rád. Napíše, čo momentálne cíti a vôbec netvrdí, že nezmení názor pod ťarchou argumentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 312026x
Priemerná čítanosť článkov: 3671x

Autor blogu

Kategórie