Založ si blog

Maďar pomohol, Slovák spackal

Čo také sa musí stať, aby už konečne na ministerstve životného prostredia zasiahla Národná kriminálna agentúra?
Desiatkam tisícov ľudí niekto úmyselne poškodzuje zdravie. Riešenie štát našiel, ale zopár osôb ho zmarilo.
Trestný činom totiž nie je len to, ak niekto koná nezákonne, ale aj ak nekoná, hoci mu zákon ukladá povinnosť konať.Mnohým sa to nebude dobre čítať, ale najbizardnejšie príbehy píše sám život.

Žitný ostroj je vraj naša pýcha. Jedna z najväčších zásob pitnej vody. O vrakunskej skládke toxického odpadu už sa toho popísalo veľa. O extrémnej škodlivosti, v dôsledku čoho je zakázané používanie vody zo studne v okolitých obciach, ale aj o rozhľahlom dopade na územie, ktoré sústavne skládka kontaminuje. Desiatky hektárov územia sú sústavne ničené. Bizardné je však niečo iné.

Problém sa dlho nedarilo riešiť. Peniaze, majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov pod skládkov, kedy vlastníci parciel s toxickým odpadom špekulatívne vydierali štát a vyjednávali o výške kúpnej ceny.
Nuž ale skrátim to. Minister László Sólymos, slovenský Maďar, kandidujúci za MOST-HÍD problém po niekoľkých rokoch vyriešil. Teraznnie je podstatná jeho osoba. Nech je aký chce. Ale bol to on, kto konal. Novelizoval sa zákon, pozemky sa vyvlastnili vo vyvlastňovacom konaní, Slovensko získalo eurofondy. Rozhodnutia na stole, stačilo zaplatiť sumu, určenú v rozhodnutí o vyvlastnení.

Úspešný príbeh? Kdeže. Úradník pod ministrom Jánom Budajom pred lehotou, uloženou v rozhodnutí nekonal a sumu vyvlastnenému nezaplatil. Dôvod? Vraj nemali čísla účtov, kam majú peniaze poslať. Mali na to desiatky dní, aby čísla účtov zistili. Vyžiadali si ich až pár dní pred uplynutím lehoty, keď už bolo isté, že aj keď vyvlastnená osoba číslo účtu oznámi, platba sa včas nestihne zrealizovať.

Výsledok: rozhodnutie o vyvlastnení nie je právoplatné, pozemky nie sú majetkovoprávne vysporiadané, 35.000.000 EUR, určených na sanáciu skládky použilo ministerstvo pod vedením Jána Budaja na iné účely. A v reportáži „Reportéry“ sa nechal počuť, že to aj tak nebolo dobré riešenie…
Nuž, milí Slováci, čo Maďar pre Slovensko vykonal, environmentálne cítiaci aktivista a Slovák Ján Budaj zmaril.

Mohlo by sa zdať, že menovanie ekologického aktivistu Jána Budaja do funkcie ministra životného prostredia je najrozumnejšiou voľbou, aká mohla Slovensko postihnúť, keď hnutie jedného človeka OĽaNO spomedzi všetkých erudovaných a medzinárodne oceňovaných environmentálnych expertov vybralo práve Jána Budaja. Život je však plný paradoxov.

V každom prípade, uvedené smrdí korupčným správaním a úradníci by mali vyšetrovateľovi NAKA vysvetliť, prečo nechránili verejný záujem, ktorým ochrana zdravia a životného prostredia nesporne je. Čo bránilo v splnení dôležitej úlohy, o ktorej bolo rozhodnuté na niekoľkých úrovniach štátnej správy. Čo bránilo vyžiadať si čísla účtov včas a poukázať peniaze ako náhradu za obmedzenie vlastníckeho práva (vyvlastnenie). A keďže ide o významný celospoločenský dopad s rozsiahlym negatívnym zásahom veľkej plochy v území, prípad by mal dozorovať generálny prokurátor. Aby sa náhodou niečo „neututlávalo“…

 

 

Obrázok, zdroj: https://bratislavskykraj.sk/vrakunska-skladka-je-casovana-ekologicka-bomba-riesenie-ma-v-rukach-stat/

Ako sprzniť Ústavu SR – kauza Migy

20.03.2023

Tak sme sa dozvedeli, že transparentná vláda bude utajovať právnu analýzu, vypracovanú z verejných zdrojov a verejnými činiteľmi. Vraj preto, aby nebola kritizovaná. Dozvedeli sme sa, že ústavným právnikom, ktorý celý proces mal „odobriť“, je pán Hollý. Hneď sme kľudnejší. Ten pán Holý, ktorý predložil zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní, [...]

Ako ukončiť vojnu? Jednoducho

26.02.2023

Tam, kde končí intelekt, začína agresia a sila. Každá vojna je preto zlyhaním rozumu a diplomacie. Čo sa dá urobiť preto, aby k nástupu sily nedošlo? Aby diplomata a politika nenahradil násiliachtivý vojak?

Tolerujem zvrátenosť a inakosť

19.10.2022

Chcel som len napísať, že tolerujem inakosť, častokrát zvrátenosť, ktorú by si mnohí mali nechať doma a nevyťahovať ju na verejnosť.

šefčovič cleverly

Londýn a Brusel formálne prijali novú pobrexitovú dohodu

24.03.2023 16:32

Windsorský rámec má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

TikTok

TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný

24.03.2023 15:36

TikTok podľa vedúceho kancelárie zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje.

365 banka, PR, nepouzivat

Polícia uložila slovenskej banke dvojmiliónovú pokutu. Tá sa chce obrátiť na súd

24.03.2023 15:24, aktualizované: 16:18

Sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

naď stoltenberg

Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

24.03.2023 15:08

Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení silná ako celok.

clovek

Iba človek. Jeden z milióna. Netvrdí, že má patent na pravdu. Je človek z mäsa a kostí a robí chyby, mýli sa. Pomenuje to čo vidí a čo si myslí. Oslovuje tých, ktorí odmietajú násilie a preferujú konštruktívnu diskusiu. Váži a rešpektuje človeka, bez ohľadu na farbu, výšku, akúkoľvek príslušnosť. Ak niekoho kritizuje, neznamená to, že si ho neváži alebo nemá rád. Napíše, čo momentálne cíti a vôbec netvrdí, že nezmení názor pod ťarchou argumentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 91
Celková čítanosť: 333645x
Priemerná čítanosť článkov: 3666x

Autor blogu

Kategórie